Aktualności

10 powodów, dla których warto zobaczyć Toruń i okolice


 

 

Historia i legendy opowiadane przez lokalnych przewodników, zabytki – monumentalni przedstawiciele gotyku, krajobrazy przeszyte przejrzystą nitką Wisły, zapach wypiekanych dawnymi metodami pierników. Powodów, dla których warto wybrać się do Torunia i pobliskich miejscowości są setki. My przedstawiamy 10, które przekonają Cię, że kolejną destynacją na weekendowy wypad powinien być właśnie ten skrawek województwa kujawsko-pomorskiego.

1.  Podziwiaj perełki gotyku

 

Choć mało kto wie, Toruń jest drugim polskim miastem pod względem ilości zabytków gotyckich. Toruński zespół architektury mieszkalnej króluje natomiast nie tylko w naszym kraju, ale i całej Europie północnej. Zabudowania zachwycają zdobieniami, a dzięki temu, że nie dosięgnęły ich działania wojenne, są dobrze zachowane i autentyczne. Choć Toruń kusi rozrywkami i atrakcjami, vademecum każdego turysty powinny być zabytki w obrębie Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. W jego skład wchodzi Stare Miasto, ruiny zamku krzyżackiego oraz Nowe Miasto, wcale nie takie nowe, bo założone w 1264 roku. Całość w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W centrum Torunia bez wątpienia warto zobaczyć Katedrę św. Janów, słynącą m.in. z okazałego zegara Digitus Dei z jedną wskazówką, ważącego aż 300 kg. Kolejnym must see jest Ratusz Staromiejski uznawany za jeden z najlepiej zachowanych budowli średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie. W Ratuszu można obejrzeć ekspozycję Muzeum Okręgowego i podziwiać widok z okazałej 40-metrowej wieży. W tym roku pierwszy raz dla turystów udostępniono także tajne przejścia i piwnice, w których składowano piwo i… wykonywano tortury. Wśród gotyckich perełek zachowały się również bramy i baszty, w tym Brama Mostowa z XV wieku, Brama Klasztorna i Brama Żeglarska z XIV wieku. Odwiedzając Toruń z dziećmi obowiązkowo trzeba zajrzeć pod Krzywą Wieżę i dowiedzieć się od lokalnego przewodnika jaka wiąże się z nią historia. Na koniec spaceru po Starówce warto rzucić okiem na kamienice, m.in. Dom Mikołaja Kopernika, w którym dziś mieści się muzeum poświęcone astronomowi oraz zbudowaną w XIII wieku bogato zdobioną Kamienicę Pod Gwiazdą. Pod numerem 35 mieści się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, a w lecie zwiedzający mogą zajrzeć także do ogrodu orientalnego na podwórzu.

 

2. Upiecz własne pierniki

Toruń to idealne miejsce na wycieczkę dla łasuchów. Właściwie na każdym kroku można tu kupić pięknie ozdobione i pyszne pierniki. Łakocie, które mają swoją wieloletnią historię, doczekały się nawet swojego święta i muzeów. Impreza organizowana w czerwcu przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik przyciąga do Torunia mnóstwo turystów. Oprócz warsztatów piernikarskich i pokazów kulinarnych odbywają się wtedy różne koncerty i pokazy. Na co dzień tajniki pieczenia toruńskich przysmaków można zgłębić w Żywym Muzeum Piernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. W obu placówkach dla zwiedzających udostępnione są zabytkowe maszyny, a przewodnik szczegółowo przedstawia historię piernikarstwa. Nie obędzie się też bez warsztatów, degustacji i zabaw interaktywnych.

 

 

 3. Poznaj historię krzyżaków

Gdzie szukać śladów krzyżaków, jeśli nie w mieście przez nich założonym. Toruń i okolice słyną z pozostałości budowli z czasów panowania zakonu krzyżackiego. W samym Toruniu można obejrzeć ruiny zamku krzyżackiego, gdzie dziś odbywają się wystawy, pikniki historyczne i inscenizacje. Podczas zwiedzania ruin turyści mogą zobaczyć m.in. średniowieczne maszyny oblężnicze.

Stan toruńskiego zamku pozostawia wiele do życzenia, dlatego aby zobaczyć krzyżacką budowlę w pełnej okazałości, najlepiej udać się do niedalekiego Golubia-Dobrzynia. Tu na wzgórzu ponad miastem wznosi się czteroskrzydłowa rezydencja, która w XVII wieku gościła samego Zygmunta III Wazę. Na trasie zwiedzania znajduje się m.in. dziedziniec, lochy, końskie schody, dormitorium i kaplica. Turyści, którym niestraszne są zamkowe legendy, mogą zdecydować się na nocleg w tutejszych komnatach.

Dla najmłodszych ciekawym zakończeniem wycieczki szlakiem krzyżackim będzie wizyta w Chełmie. Znajduje się tu Park Miniatur Zamków Krzyżackich.

 

 

4. Zostań bohaterem toruńskich legend

A gdyby tak zamiast czytania przewodników poznać historię Torunia w dużo ciekawszej formie? Taką możliwość daje wizyta w Domu Legend Toruńskich. To wyjątkowe miejsce łączy w sobie teatr i interaktywne muzeum. Atrakcja zapewnia wyjątkowy klimat, edukację i rozrywkę. Spektakl odbywa się w jednej ze średniowiecznych piwnic, a śmiałkowie mogą zostać bohaterami miejskich legend.

5. Zajrzyj w gwiazdy

Były pierniki, musi być i Kopernik, nieodzownie związany z wizerunkiem Torunia. W dawnym domu naukowca można eksplorować jego laboratorium. Większą atrakcją jest jednak wizyta w toruńskim planetarium. Oglądanie nieba pod ogromną kopułą to niesamowite przeżycie nie tylko dla najmłodszych. Projekcje wzbogacone muzyką i narracją trwają około 40 minut, a ich tematem jest budowa Wszechświata oraz popularne gwiazdozbiory.

6. Kibicuj żużlowcom

Polska może się pochwalić jednym z najnowocześniejszych obiektów żużlowych na świecie. Chociaż ten sport motorowy jest niszowy, kibiców na toruńskiej Motoarenie nie brakuje. Stadion może pomieścić ponad 18 tysięcy osób, z czego 1200 w sektorze VIP. Wypad do Torunia warto połączyć z zawodami żużlowymi lub koncertem na tym nowoczesnym obiekcie. Motoarena w wyznaczonych godzinach jest także udostępniana zwiedzającym

 

 

7. Zrób zdjęcie z osiołkiem i Filusiem

Wrocław ma swoje krasnale, a Toruń psa i osiołka. Te dwa interesujące pomniki są najchętniej odwiedzanymi przez małych turystów. Z figurą osła nie wiąże się jednak przyjemna historia. Rzeźba symbolizuje dawne narzędzie tortur, które stało na toruńskiej ulicy na przełomie XVII-XVIII w. Na grzbiecie osła, wyostrzonym i pokrytym blachą sadzano za mniejsze lub większe przewinienia żołnierzy toruńskich. Do nóg skazańca przywiązywano ołowiane ciężarki. Torturowany nie tylko cierpiał z powodu bólu, ale dodatkowo był wystawiony na pośmiewisko. Rzeźba psa Filusia, bohatera serii rysunkowej z „Przekroju” autorstwa Zbigniewa Lengrena, ma przyjemniejszy wydźwięk. Przesąd głosi, że pociągnięcie psa za ucho zwiastuje szczęście, a dotknięcie melonika powodzenie na egzaminach.

8. Zrelaksuj się nad Wisłą

Na prawie każdym stoisku z pamiątkami można znaleźć pocztówki z panoramą Starego i Nowego Miasta. Zdjęcia robione są z platformy widokowej na wyspie przy lewym brzegu Wisły. Kępa Bazarowa, bo o niej mowa, jest objęta rezerwatem i można się na nią dostać pieszo lub podpłynąć łodzią spod Bramy Mostowej. Nie ma lepszego miejsca na chwilę przerwy od zwiedzania niż wyspa. Odetchnąć można też spacerując Bulwarem Filadelfijskim nad Wisłą.

 

 

9. Wyraź uczucia w polskim mieście miłości

Nie Paryż, nie Werona, a Chełmno, położone 40 minut drogi od Torunia, jest miastem, w którym pary świętują swoją miłość. Wszystko za sprawą św. Walentego. W tutejszym kościele Wniebowzięcia NMP od wieków spoczywają relikwie patrona zakochanych. Do Chełmna najlepiej przyjechać 14 lutego, bo ten dzień obchodzony jest tutaj wyjątkowo hucznie. Organizowany jest Festiwal Piosenki Miłosnej, koncerty, zabawy i jarmark. Romantycznym momentem jest układanie wielkiego serca z lampionów. Miłosnych akcentów nie brakuje też poza Chełmińskimi Walentynkami. Pary mogą sobie wyznać miłość na ławeczce zakochanych w parku miejskim Nowe Planty.

 

 

 10. Stań na trójkątnym rynku

Około godzinę drogi od Torunia znajduje się miasto, o które warto zahaczyć zwłaszcza latem. Brodnica to doskonała baza wypadowa nad jeziora na obszarze Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Region należy do Zielonych Płuc Polski i jest świetnym miejscem na wycieczki rowerowe czy spływy kajakowe. W samej Brodnicy na uwagę zasługuje charakterystyczna ośmioboczna wieża. Można z niej podziwiać brodnicką starówkę. Budowla jest pozostałością po zamku krzyżackim, rozebranym w czasie zaboru pruskiego. Legenda głosi, że wieżę uchroniły duchy komtura Baldwina Stahla i Anny Wazówny. Inna miejska legenda związana jest z tutejszym rynkiem o nietypowym kształcie trójkąta. Podobno Bóg podczas stworzenia świata położył w tym miejscu kielnię, a mieszkańcy na jej kształt wybudowali plac.

To tylko początek Twojego planu wycieczki do Torunia i okolic. Inne atrakcje same wpadną Cię w oko, kiedy zdecydujesz się na wizytę w tym wyjątkowym i klimatycznym miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

Co warto zobaczyć w Toruniu Starówka Torunska
POWRÓT

Kontakt

Logo stare metropolis

Menager

503 097 060
jola@staremetropolis.pl

Kierownik-ul. Łazienna

Stare Metropolis

ul. Łazienna 26

87-100 Toruń

512 196 310

Kierownik-ul. Podmurna

Stare Metropolis

ul. Podmurna 28

87-100 Toruń

530 741 653

Dane adresowe firmy
Metropolis Sp. z. o.o.
87-100 Toruń ul. Podmurna 28
NIP 956 20 29 373

 

 

 

Zamówienia na wynos z ODBIOREM osobistym 

  • 512 196 310
  • 530 741 653 

 

  

 

 

Menager

Rezerwacje grupowe


jola@staremetropolis.pl

 biuro@staremetropolis.pl

 

 

 

 

 

 

Biuro

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

biuro@staremetropolis.pl

tel. 56 621 04 05

kom. 731 089 675