Pasty zwane z języka włoskiego makaronami, należą do jednych z ulubionych dań Polaków. Specjały te przyrządza się według tradycyjnych przepisów. Nie jest do końca jasne, który kraj jest ojczyzną makaronu, spierają się o to Chiny i Włochy. Jednak znaleziska archeologiczne mówią jedno — makaron był znany w Azji już 4 tys. lat temu!
Makaron trafił do Włoch w XIII wieku za sprawą słynnego podróżnika Marco Polo, który przywiózł go z Chin. Mimo to Włosi twierdzą, że już w starożytnym Rzymie znano placki z mąki wysuszone na słońcu, czyli swoistą pramatkę makaronu. Bez względu na to, skąd właściwie pochodzi makaron, to Włosi spopularyzowali go w Europie i na całym świecie. W XV zaczęto wytwarzać makaron z pszenicy durum. Z kolei w XVII wieku powstały pierwsze mechaniczne maszynki do produkcji makaronu.
Jak powstał makaron?
Na ten temat krążą dwie opowieści. Według pierwszej makaron powstał na statku, i to przypadkiem. Woda dostała się bowiem do mąki. Po jej usunięciu w ładowni statku pozostały kawałki, którymi – po ugotowaniu – karmiono... niewolników. Druga historia mówi o piekarzu, który po wyrabianiu ciasta na chleb, oczyszczał ręce z resztek, a następnie używał ich do zagęszczania zupy.
Włosi tłumaczą, że makaron musi mieć wiele różnych form, bo każda z nich inaczej przenosi sos. Rurki – penne (po włosku: piórka), doskonale komponują się z pesto. Kokardki, czyli farfalle (po włosku: motyle) – świetne są do sałatek i np. sosu grzybowego. Świderki (fusilli) – znakomicie pasują do dań głównych, czyli zup i zapiekanek, a także do sałatek. Spaghetti — słynne grube nitki, idealne są do popularnych sosów takich jak bolognese czy carbonara. Tagliatelle — długie makaronowe wstążki najczęściej podaje się z sosami z mięsem, owocami morza czy warzywami. Lasagne — prostokątne płaty, genialnie oddzielają warstwy farszu.
Stare Metropolis — włoska kuchnia w najlepszym wydaniu
Wyjątkowość tej toruńskiej restauracji powinien podkreślić fakt, że wszystkie makarony są codziennie ręcznie wyrabiane przez naszych kucharzy. Dla amatorów past mamy szeroki wachlarz makaronów: zielone Tagliatelle, Rigatoni, czarne Spaghetti, Ravioli oraz naszą nowość — Rigatoni z mąki razowej. Dla osób mających ochotę na makaron w nieco innym niż tradycyjne wydaniu, przygotowaliśmy wyborną propozycję: pastę al forno. Wszystkie nasze makarony z tej oferty zapiekamy w piecu opalanym drewnem. Dania podawane są z rozpływającym się serem mozzarella. Kuchnia włoska to nasza specjalność!
Sekret dobrego makaronu
Makaron należy gotować w dużej ilości mocno wrzącej wody. Musi jej być na tyle dużo, by formy mogły swobodnie pływać w garnku. Sól również dodajemy do wrzącej wody. Aby sprawdzić, czy makaron jest już dobry, weź na widelec kawałek i spróbuj rozgnieść go między paznokciami. Jeśli poczujesz, że jest zbyt twardy, to oznacza, że jest niedogotowany.
Zęby również nadają się do sprawdzania twardości makaronu- dlatego taki sposób gotowania makaronu nazywamy Al dente, z włoskiego dosłownie „na ząb”.
Jeśli pragniesz zasmakować we włoskiej kuchni, zapraszamy do naszych restauracji włoskich w Toruniu. Oferujemy szeroki i bogaty wybór dań typowo włoskich oraz polskich. Wnętrza są przytulne, urządzone w typowo włoskim stylu, zachęcają do wesołego spędzenia czasu u nas. Poczuj się w naszej restauracji jak w słonecznej Italii!
Menager
503 097 060
jola@staremetropolis.pl
Kierownik-ul. Łazienna
Stare Metropolis
ul. Łazienna 26
87-100 Toruń
512 196 310
Kierownik-ul. Podmurna
Stare Metropolis
ul. Podmurna 28
87-100 Toruń
530 741 653
Dane adresowe firmy
Metropolis Sp. z. o.o.
87-100 Toruń ul. Podmurna 28
NIP 956 20 29 373
Menager
Rezerwacje grupowe
biuro@staremetropolis.pl
Biuro
Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00
biuro@staremetropolis.pl
tel. 56 621 04 05
kom. 731 089 675